Aloe vera – pohotovostná lekáreň doma

Vždy ma poteší informácia, keď sa objaví nejaký zázračný liek či preparát, najlepšie taký, o ktorom ešte nepočuli ani pochybovači z radov lekárov. Nemusí to byť nič homeopatické, len také, čo nám dala naša alebo blízka príroda (teda pozemské). Do roka je tých zázrakov toľko, že by celý svet mohol byť zdravý, večne mladý, výkonný v posteli i na najvyššom manažérskom poste, krásny alebo tak nejako. A pri každej príležitosti, predpokladám že tí istí ľudia, zháňajú čisté listové papiere, obálky a známky, aby čo najviac skrátili chvíľu, keď ešte žijú bez vysnívaného prípravku, dnes skoro zadarmo, to viete, akcia.

Aloe vera splanelo rastie po celom Mexiku. U nás jej stačí črepník a južné okno v zime, v lete vonkajší parapet či balkón.

Aloe vera splanelo rastie po celom Mexiku. U nás jej stačí črepník a južné okno v zime, v lete vonkajší parapet či balkón.

Niekde táto irónia sedí, niekde sa míňa účinkom a niekde nie je namieste. Sú totiž medzi rastlinami také, ktoré si prívlastok zázračné, aj keď s trochou nadsadenia, zaslúžia. Patrí medzi ne aj rod Aloe, bylinné, kríčkovité, sukulentné (sukulentný znamená, že rastlina je schopná zadržiavať vo svojom tele – listoch, stonkách, kmeňoch či koreňoch šťavu) druhy, z ktorých medzi pestovateľmi najobľúbenejšia je jedna ešte z čias našich babičiek, Aloe arborescens (aloa stromovitá) a medzi vyhľadávačmi prírodného liečenia druhá – Aloe vera (teda aloa pravá, lebo ako to už býva, je veľa napodobňovateľov, a to už aj medzi rastlinami). Tá stromovitá dokáže skrášliť náš príbytok, vniesť doň trochu exotiky, a v núdzi môže poslúžiť aj ako zdroj rovnakej látky, aká sa nachádza v tej pravej. Pravdu povediac, každý druh aloy obsahuje účinné látky, len ich má v rozličnej koncentrácii. Tou najúčinnejšou je aloa pravá. Kedysi sa šírila po celom svete ako Aloe barbadensis, ale Aloe vera znie lepšie, takže pre potreby marketingu sa jej producenti dohodli na spoločnom mene. Spomenul som marketing – výťažky z aloy sa stali neuveriteľným biznisom. Kedysi si šťavou z nej ľudia natierali popáleniny či drobné ranky, poštipnutia hmyzom, s mimoriadne rýchlym liečebným účinkom. Dnes výťažky z aloe pravej nájdeme v džúsoch, cukríkoch, doplnkoch zdravej výživy, majú pomáhať chudnúť rovnako ako povzbudzovať chuť do jedla, majú mať protirakovinové účinky vďaka potláčaniu množenia buniek (pri popáleninách naopak urýchľujú tvorbu nových buniek), v kozmetických prípravkoch, skrátka všade. Z rastliny sa stal miliardový (v dolároch) biznis, na ktorom vďaka monopolu profitujú predovšetkým americké firmy.

Ak aj Aloe vera u nás kvitne, tak len zriedka, tento kvet je takisto z prírody Mexika, kde je to však nepôvodná rastlina.

Ak aj Aloe vera u nás kvitne, tak len zriedka, tento kvet je takisto z prírody Mexika, kde je to však nepôvodná rastlina.

Dám vám radu, nemusíte od nich nič kupovať. Aj u nás získate rastlinu tejto aloy a ak ju už máte, potom je všetko jednoduché. Odrežte 2-3 cm zo špičky najspodnejšieho listu, potrite ním ranu či kozmetický defekt na tvári a čakajte na výsledok. Ak potrebujete zásah znovu, odrežte z listu ďalší kúsok a tak ďalej, až do jeho úplného spotrebovania. Lekáreň priamo doma, rastúca na južnom okne. Nie všetko je zázrak, je ale zázrak, že jestvuje aloa.

Translate »