Belamcanda chinensis (L.) Redouté (Ixia chinensis L.) – užitočná krásavica

Človek ani nemusí byť vyznávačom alternatívnych spôsobov liečby rôznych banálnych či vážnejších ochorení, aby sa stretol s rastlinou, ktorá už svojim slovenským pomenovaním vyvoláva záujem – angínovník čínsky. Prvé rastliny tejto trvalky som získal v niekdajšom Klube citrusárov v Bratislave r. 1986, bola to vtedy vzácnosť nad vzácnosti, rovnako ako Schizandra chinensis (klanopraška čínska) – takisto liečivka, či skôr harmonizátor pochodov nášho organizmu (aj tú som vtedy získal a mám ich dodnes…). Bez znalostí o pestovaní som angínovník spoľahlivo zahubil ešte na jeseň, teda predtým, ako by som stihol vyskúšať jeho vlastnosti – v teplom byte rastlina začala rásť a pre nedostatok prirodzeného svetla jej neduživé listy rýchlo vyčerpali zásoby v podzemku, čo bola predzvesť konca.

Práve otvorený kvet Belamcanda chinensis.

Práve otvorený kvet Belamcanda chinensis.

Na angínovník som zabudol, sú aj iné rastliny, ktoré ma zaujímali a zaujímajú, takže na opätovné zaradenie do záhrady som si počkal až do vlaňajšieho roku, keď som získal za hrsť veľkých čiernych semien od kaktusárskeho kolegu za pár porcií semien z mojich sukulentov. Veľké semená dávali nádej, že sa výsev musí podariť, čo sa aj potvrdilo. Klíčenie trvalo asi tri týždne a vo výsevnej miske sa ukázala asi stovka malých rastlín podobných kosatcom (irisom – občas sa objavuje ako synonymum B. chinensis aj ničím nepodložené pomenovanie Iris domestica…). Prvú zimu neprežili všetky rastliny – rozdelil som ich na dve polovice. Jedna z nich skončilo v nevykurovanom skleníku a druhá zostala ničím nechránená v záhrade. Z tých v skleníku prežilo asi 80-90 %, z tých vonku asi 20-25 %. Na jar, s príchodom prvých teplých dní, začali rýchlo rásť a v auguste t. r. prvýkrát rozkvitli a rovno aj nasadili plody.

Dva kvety a tvoriaci sa plod na Belamcanda chinensis.

Dva kvety a tvoriaci sa plod na Belamcanda chinensis.

Keďže sa mi choroby vyhýbajú, musel som na vyskúšanie propagovaných liečivých vlastností počkať, kým sa nenájde pokusná osoba, čo sa mi aj podarilo priamo v mojej rodine. Už po troch použitiach listov sa potvrdila účinnosť silíc v nich a tak, hoci len na skutočnej mikrovzorke, ale predsa len môžem povedať, že meno angínovník, teda skôr antiangínovník, si rastlina zaslúži. Kým nezabudnem – odrežte (odstrihnite) si zo zdravého listu asi 5-6 cm kúsok a žujte ho maximálne 30 sekúnd, potom si rozžutý list z úst vyberte, pretože občas sa podľa literatúry môže pri dlhšom než odporúčanom žutí objaviť alergická reakcia. Zvyšok listu nechajte na rastline a v jeho odkrajovaním bude môcť pokračovať neskôr. Počas dňa by sa táto procedúra nemala opakovať viac než 5-6 krát a po vyliečení by sa angínovník nemal znovu použiť skôr než o mesiac.
Pre toho, kto netuší čo je choroba tohto typu, poskytuje angínovník estetické potešenie v podobe kvetov, ktoré síce vydržia len krátko, 1-3 dni, ale podobe ako denivky sa kvety otvárajú postupne a silnejšia rastlina ich môže mať aj vyše desať – dvanásť, čo zabezpečí, aby sa kvety objavovali počas celého mesiaca. Prírodné kvety sú zväčša pomarančové, tigrované, tie z kultúry (hybridy) môžu byť aj purpurové, fialové, lososovité, ružové či žlté – dorastajú do priemeru 4-5 cm. Na mladých rastlinách sú kvetné stonky vysoké 20-30 cm, na vyspelých až 1 m. Rastlina pestovaná celoročne vonku (v zime stratí listy) vyžaduje slnečné či len mierne zatienené umiestenie, výživnú zeminu s dobrou drenážou, aby rhizómy neboli trvale v nadmernom vlhku. Kto ju bude pestovať doma, na okne, vyberte jej v zime svetlé (najslnečnejšie) okno, ale v miestnosti, kde sa veľmi nekúri. V zime zalievajte len opatrne, tak, aby rastlina nevyschla a udržala sa si svieže zelené listy (ktoré sa vám môžu zísť).
Rovnaké liečivé účinky ako Belamcanda chinensis (popísaná r. 1805 na základe rastliny, ktorú ešte r. 1753 popísal Linné ako Ixia chinensis) má mať aj jej jediná varieta B. chinensis var. taiwanensis S. S. Ying (popísaná r. 1980). A pre tých, ktorí majú radi poriadok, je tu ešte jedno meno, pod ktorým môžete nájsť angínovník – Pardanthus chinensis (L.) Ker-Gawl.
Pestovateľom želám, aby to bola pre nich len okrasa v záhrade, nie súčasť lekárničky…

Mladá rastlina s mečovitými listami.

Mladá rastlina s mečovitými listami.

P. S. Moja ponuka – prípadní záujemcovia o rastliny píšte na e-mail: blogidd@blogidd.eu
Pre 3-4 člennú rodinu treba mať na zimu pripravené 3-4 (5) rastliny (rastlín). 1 ks je teraz (ponuka platí len týždeň odo dňa uverejnenia) za 1,80€ + poštovné (Slovenská pošta, 1. trieda

– aby rastliny prišli rýchlo). Rastliny sú strihom upravené do tvaru, ktorý uľahčuje rýchle zakorenenie a tým aj rýchle prípadné použitie v prípade ochorenia.

Translate »