Budeme aj vtedy, keď nebudú včely? – 2

Teraz je ešte zima a včely u nás spia… A možno sa už neprebudia. Ako na tom včely sú, vedia azda najlepšie včelári, ale ako to už býva, sú tí poslední, koho sa zodpovední (divné slovo…) na niečo pýtajú. Inak by sa predsa nemohlo stať, aby Slovensko, ktoré sa hrdí tým, že je to krajina včelárov, hlasovalo r. 2013 proti prijatiu prísnejších opatrení proti neonikotinidom (či za zákaz ich používania)

Niekde tu by mal byť peľ i nektár

Niekde tu by mal byť peľ i nektár.

Teda, aby v tom to naše milé Slovensko nebolo samo – nečakane sa proti postavili aj ďalšie včelárske veľmoci (okrem Nemecka, ktoré sa po lavírovaní nakoniec pridalo na stranu zákazu) – Maďarsko, Česko a Grécko. Napadá mi myšlienka – sú to možno včelárske veľmoci, ale ako sa o Rusku hovorilo, že je to obor na hlinených nohách, možno na rovnakých nohách stáli zástupcovia týchto krajín, keď sa oboznamovali s argumentmi chemických koncernov. A jedna perlička, pre zástupcov týchto spomínaných štyroch krajín asi nebola dôležitou informácia, že proti ďalšiemu používaniu týchto mimoriadne jedovatých pesticídov v kampani Avaaz pripojilo svoj hlas vyše 2 600 000 občanov Európy. Preboha, čo občanov do toho?! A okrem toho v januári 2013 Európsky úrad pre bezpečnosť potravín použil termín „akútne riziko“ po tom, čo sa zverejnili vedecké zistenia o negatívnom vplyve troch druhov pesticídov na zdravie včiel. Našepkám vám – išlo o neonikotinoidy.

Včelička na kvete marhule.

Včelička na kvete marhule.

Viete si predstaviť, že sa aj u nás objavia v sadoch či na poliach opeľovači so štetcom v ruke? Nie je to žiadna fikcia, v dnešnej Číne je to už realita. Každú jar sa tam na polia vyroja (tak ako kedysi, kým tam žili včely) roľníci (vlani 40 000) a usilovne opeľujú a opeľujú, inak by sa jabĺčok nedočkali. Čína je možno ten najokatejší príklad – je to krajina kde sa absolútne nedbá na ochranu životného prostredia, kde tamojšia forma kapitalizmu/socializmu, ťažko povedať o čo ide, postavila človeka do pozície totálneho vykorisťovateľa prírodných zdrojov, akoby už nemala po dnešku prísť žiadna ďalšia generácia.

Prekvapenie - ešte jedna!

Prekvapenie – ešte jedna!

Mnoho ľudí sa na včely pozerá z veľmi úzkeho uhla producentov medu (v krajinách EÚ sa ho ročne vyprodukuje asi 200 000 ton), ale to je len tá nepodstatná a najmenej dôležitá časť toho, prečo sú včely dôležité. Keby nič iné, dá sa prežiť aj s cukrom, alebo lepšie – bez neho… Dôležitejším faktorom, ak nie najdôležitejším, je to, že zo 100 druhov rastlín, ktoré poskytujú ľuďom 90 percent potravy, až 71 rastlín musia opeliť práve včely – bez včiel nevzniknú plody (možno občas), ale nie je to pravidlom. Kto je ekonomickejšie zameraný, alebo to má rád pekne spočítané – ekonomický prínos opeľovania rastlín včelami len v Európe ročne predstavuje hodnotu 22 miliárd eur (a v Spojených štátoch odhadli, že tam ročne vyprodukujú včely hodnotu päť až štrnásť miliárd dolárov). Niekto môže namietať, že nie všetko je závislé od opeľovania včelami či iným hmyzom. A tiež to, že keď nebudú včely, bude sa snažiť iný hmyz! Áno, obilniny, či niektoré strukoviny včely nepotrebujú, ale do jablka by sme sa viac nezahryzli… a ani s tými najlepšími šalátmi by sme sa nadlho neuspokojili.

Iný hmyz včielky nenahradí.

Iný hmyz včielky nenahradí.

Včelári hľadajú skutočnú príčinu úhynu včiel pre svoje dôvody, chemické spoločnosti pre svoje, najskôr preto, aby odvrátili pozornosť od toho, čo opúšťa brány ich tovární. V rámci tohto súboja o pesticídy sa zabúda, alebo sa prehliada v zahmlievacích hrách, na ďalší faktor – nástup geneticky modifikovaných organizmov (GMO) na polia skoro celého sveta. Možno včely o pol kroka pred človekom reagujú na GMO plodiny a hynú. Čaká nás to isté? To nevie potvrdiť ani vyvrátiť nikto a ľudia sa spamätajú až vtedy, keď sa ľudstvo ako celok ocitne v ohrození vyhynutia. Do tej doby určite budú v popredí záujmy manažérov, majiteľov podnikov či akcionárov, a ak príde k najhoršiemu, ani súdiť nebude koho. V dejinách našej civilizácie nenachádzam príklad, kedy rozum zvíťazil nad chamtivosťou… Skúsim ešte hľadať, ak nájdem, napíšem o tom.

Translate »