Budeme aj vtedy, keď nebudú včely?

Všetko sa začalo trochu netradične – môj kaktusársky priateľ z Francúzska, z malej dedinky Laize-la Ville, Alain Geffroy-Lemoine mi namiesto pravidelného mesačného e-mailu s fotografiou toho, čo mu práve kvitne na záhrade alebo v skleníku, poslal správu, ktorú vidíte v angličtine nižšie. Prv som si ju neotvoril, s tým, že sa k nej vrátiť niekedy neskôr. Potom som však zbadal, že sa týka včiel… To už zvonil zvonček nabádajúci na zvýšenie pozornosti – už roky si totiž všímam rastúci počet správ o tom, že niečo zlé sa deje so včelami, a to nielen u nás, na Slovensku, ale jednoducho asi všade vo svete. Najčastejšie sa to vysvetľovalo klimatickými zmenami, lebo nikomu zo zodpovedných, ani medzi profesionálmi ani medzi amatérmi sa nepodarilo potvrdiť aj ďalšiu domnienok, že ide o neznáme ochorenie, s ktorým sa však časom príroda vysporiada a zase bude všetko ako má byť.

Niekedy sa medzi zmienkami o možných príčinách hynutia celých včelstiev. V rámci Európy sú to stovky miliónov včiel, ktoré začínajú chýbať. Ak totiž nebudú včely, nebude ani ovocie, ktoré je od opeľovania včelami závislé… Začína sa črtať extrémna situácia, že po záhradách budúc chodiť záhradkári a so štetcom v ruke sa budú chýbajúce včely snažiť nahradiť. Kto to však urobí v sadoch na rozlohe kilometrov štvorcových. Chemické megakoncerny síce ponúkli „pomoc“ v podobe chemického opeľovania (alebo stimulácie opelenia…), ale ani slovíčko nepadlo z ich strany o tom, že by mohli o problémoch s hynutím včiel vedieť viac. Kto sa dobrovoľne prizná, že?

Ochranársky orientovaná verejnosť má zato, že problém spôsobujú neonikotinoidy – skupina mimoriadne jedovatých pesticídov, ktorých reziduá zostávajú po použití proti škodcom v pôde aj nasledovné tri roky a dostávajú sa do potravinového reťazca ešte aj dlho potom, čo sa použili. A, samozrejme, ak na takýto jedovatý lán, napr. repky, naletia usilovné včeličky, okrem sladkého nektáru ich čaká za „odmenu“ aj istá smrť! A pritom riešenie je jednoduché – zakázať používanie tých pesticídov – nepozerať teda na krátkodobé kšeftárske záujmy agrochemických korporácií, ale pozerať sa na to, aby sa nám na stoly nielen nedostávali ďalšie otrávené potraviny, ale aby prežili aj včely. Ak totiž vyhynú včely, hovorí sa, že do dvadsiatich rokov nastane definitívna potravinová kríza, ktorá pripraví o život podstatnú časť svetovej populácie. Možno to je ten cieľ?!

Na nižšie zobrazenom webe je znenie petície v niekoľkých jazykoch, ktorá požaduje od Európskeho parlamentu a Európskej komisie, aby urobila razantný krok smerom k zákazu neonikotinoidov – dnešné hynutie včiel totiž len krátko predchádza rovnakému osudu ľudskej populácie. A jedna „krátkodobá“ hrozba už dnes – viete si predstaviť jablko drahšie ako lyžica kaviáru? Vďaka za váš podpis pod petíciou.

http://actions.pollinis.org/actions/stop-neonics-en/index2.php

Dear Sir or Madam,

You know that hundreds of millions of bees are dying each year in Europe, which jeopardize our entire ecosystem and threatens our food production.

Several studies incriminating neonicotinoids, a family of highly toxic pesticides, and the mobilization of civil society have led the European Union to give a partial moratorium of two years, only prohibiting the use of these pesticides on some crops and in certain seasons.

However, recent studies conducted by public and independent laboratories prove that this compromise will have no impact on the decline and mortality of bees. Neonicotinoid residues can stay up to three years in the soil and thus infect subsequent crops even untreated. The pollen from these plants will contain neonicotinoid residues poisoning bees, causing environmental damages that are just beginning to be measured.

We do not accept that the European institutions are endangering our food and our health to meet the short-term interests of some agrochemical companies that manufacture and sell these products.

Also, I ask you to stop this unacceptable compromise and to intervene with the European Parliament and Commission to ban, unconditionally and without limitation, all neonicotinoid pesticides in Europe.

Pollinis team

Translate »