Dve výstavy ruží, dva odlišné pocity

Už sú to skoro dva týždne, čo v prvý víkend júna t.r. sa na dvoch nie od seba príliš vzdialených miestach – v Dolnej Krupej pri Trnave a v Ivanke pri Dunaji uskutočnili prehliadky kráľovnej kvetín – ruží. Keďže popri kaktusoch sú práve ruže tými z flóry, ktoré čoraz viac v priestore našej záhrady expandujú, vybrali sme sa tam… Výsledkom návštevy tam aj onam boli dva odlišné pocity – jeden pozitívny a jeden ani veľmi nie.

Najskôr sme navštívili Dolnú Krupú.  Mal to byť hold miestnej, ale svetoznámej pestovateľke ruží, Márii Henriete Chotekovej, ale výsledok bol viac než rozpačitý. Prišli sme v nedeľu, a to bol asi dôvod, že veľká časť ruží bola už v doobedňajších hodinách zvädnutá a bol problém nájsť skutočne kvalitný výpestok, ktorý by sa oplatilo fotografovať. Takže sme po veľmi rýchlej prehliadke vystavených exemplárov išli skúsiť šťastie na ruže do parku priľahkého k zámku. Podobný výsledok – malé, rodiace sa rozárium ani zďaleka nesplnilo očakávanie povzbudzované reklamou v médiách. Našťastie, aspoň ruže v blízkosti mauzólea grófky Chotekovej stáli za to!

Výstava v Dolnej Krupej, ruža šľachtiteľa Kordesa – Berolina.

Ruža šľachtiteľa Meillanda – Cocteil.

Ruža šľachtiteľa Meillanda – Senátor Burda.

Rovno z Dolnej Krupej sme nasmerovali naše kroky do Ivanky pri Dunaji. Už vstup do priestorov výstavy mal na prvý pohľad charakter kvalitnej akcie a to sa nám potvrdilo aj vo výstavných priestoroch. Asi rovnaký pocit ako my mali aj iní návštevníci, ktorých bolo podstatne viac ako v Dolnej Krupej a mali toho viac aj na pozeranie. Čo bolo dôležité – nenašli sme ani jedinú vystavenú ružu, ktorá by bola zvädnutá!

Výstava ruží v Ivanke pri Dunaji – ruža šľachtiteľa Tantaua – Duftrauch.

Ruža šľachtiteľa Urbana – Kamelie.

Ruža šľachtiteľa Meillanda – Michelle Meilland.

Takže – keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté! Prvý od druhého (v našom prípade) by si mal zobrať príklad, ako sa to má, alebo aj dá urobiť. Nešlo nám o to, vidieť nejaké víťazné ruže, ale pekné ruže – tie víťazné nemusia byť víťaznými pre každého a preto ani výsledok zápolenia nebol cieľom návštev oboch výstav.

O rok skúsime šťastie znovu v Dolnej Krupej aj v Ivanke pri Dunaji (a, samozrejme, aj inde). Privítali by sme však väčší sortiment ruží na predaj, v našich očiach zlyhali t. r. obaja organizátori, ktorí zhodne ponúkali ruže jediného šľachtiteľa, akoby sa u nás ani ruže nešľachtili. Možno sa však mýlim, šľachtia, ale niet záujmu o ich šírenie v pestovateľskej verejnosti. Alebo…

Translate »