Heucherella x Tiarella ‚Spring Symphony‘

Keďže som už mal po nákupoch v Anglicku v kufri svojho auta niekoľko kultivarov s rôznymi farbami listov mladých rastlín rodu Heuchera, vo Francúzsku som mal len jeden cieľ – nejaké pre mňa nové kultivary ruží. Stalo sa, ale neodolal som ešte jednej ponuke malého záhradníctva v dedinke Laize la-Ville. Veľký výber vyspelých rastlín z rodov Heuchera, Heucherella a Tiarella (všetky spomínané sú z čeľade Saxifragaceae (po našom lomikameňovité) ma dotiahol k podrobnejšej prehliadky ponuky a voľba nakoniec nepadla ani na jednu z rastlín týchto rodov, ale na medzirodový hybrid Heucherella x Tiarella, a to kultivar ‚Spring Symphonie‘. Dôvod bol jednoduchý – už v polovici februára (tam veru nemrzne!) bola jedna z ponúkaných rastlín v plnom kvete!

Už druhý mesiac v mojej zbierke a stále v plnom kvete.

Už druhý mesiac v mojej zbierke a stále v plnom kvete.

Hneď na úvod však jedno vysvetlenie – to meno nemusí presne sedieť. Pi pozornej prehliadke zdrojov informácií na internete som zistil, že rovnako ako meno z titulky tohto príspevku sa objavuje aj meno Tiarella cordifolia ‚Spring Symphonie‘. Majiteľ záhradníctva však už pri kúpe tvrdil, že jeho meno je určite správne, má rastliny z overeného zdroja… Takže mu verím a aj ja si tento kúsok vediem v zbierke týchto vďačných skalničiek tak, ako som ho získal. Americkí záhradníci, kde v súčasnosti pestovanie všetkých troch rodov a ich hybridov a kultivarov zažíva veľký boom, však trvajú na tom, že je to určite kultivar Tiarella cordifolia a práve ‚Spring Symphonie‘ je vlajkovou loďou pre neuveriteľne bohaté kvitnutie vo farbe jabloňových kvetov. Pôvodný kultivar uviedla na trh spoločnosť Terra Nova Nurseries a od toho môjho sa v maličkosti odlišuje – jej rastlina mala v blízkosti stredu listu výrazný tmavý pás, ktorý je u mňa v sýtosti druhej odmocniny toho pôvodného. Nič to, aj rastliny sú len ľudia…

A keď už som pri tých menách, tu je zopár doplňujúcich informácií pre šprtov, ktorí chcú mať vo všetkom jasno:

Rod Heuchera (čítaj – hojchera) je popísaný na počesť nemeckého lekára Johann Heinricha Heuchera (1677-1747), Heucherella je zdrobnelinou pôvodného rodu Heuchera a Tiarella je zdrobnelinou od latinského slova „tiara“ – čo je turbanovitá pokrývka hlavy, a na tiaru sa má podobať plod rastliny v podobe akejsi kráľovskej koruny – podľa všetkého si to myslel autor popisu rodu.

Heuchera, Heucherella a Tiarella sú dlhoveké trvalky, v našich podmienkach spoľahlivo mrazuvzdorné. Občas sa však pri mimoriadne vlhkých zimách môže stať, že časť vrcholov uhynie a aj listy vyzerajú všelijako. Poškodené listy jednoducho trhnutím ľahko odstránite.

‚Spring Symphony‘ kvitne v našich podmienkach doslova nadmerne od februára (ak nie je sneh) do konca mája. Jednotlivé kvety po odkvitnutí hneď vytrhávame, čo nielen podnecuje ďalšie kvitnutie, ale rastlina aj lepšie vyzerá. Vyhovuje jej ako slnečné umiestnenie, tak aj tieň či polotieň. Od umiestnenia závisí potom hustota zálievky. Na slnečnom mieste má rastlina krajšie a sýtejšie vyfarbené listy, v tieni ich má väčšie. Vo väčšom črepníku na balkóne rýchlo prirastá a vypĺňa jeho priestor, čo je pokyn na jarné delenie trsov, ktoré robíme rovnako ako u heucher – vyberieme z črepníka (alebo zo zeme v záhrade), skontrolujeme počet vrcholov a trs delíme aspoň na 4-5 dielov, ktoré hneď zasadíme a opatrne aj zalejeme. Najlepší čas na delenie trsov je v apríli až máji, keď sa začína ich intenzívny rast. Robíme to preto, lebo staršie rastliny strácajú chuť prirastať a delenie ich doslova „nakopne“ k novému životu. Ak máme rastlinu zasadenú priamo v záhrade, napriek rýchlemu tvoreniu trsov nie je to v žiadnom prípade invazívna rastlina – len ju treba raz za 3-4 roky rozsadiť. Kto získa semená a chce si skúsiť výsev – v našich podmienkach je na výsev vhodný čas na jeseň. Semená len jemne pokryjeme preosiatym substrátom a necháme celú zimu vystavené rozmarom počasia. Klíčivosť semien nebýva vysoká a medzi semenáčikmi sa nemusí objaviť ani jeden podobný materskej rastline, alebo pre zmenu taký, ktorý sa stane ozdobou zbierky či dôvodom na nové pomenovanie…

Heucherella x Tiarella 'Spring Symphony' dorastá až do výšky 40 cm.

Heucherella x Tiarella ‚Spring Symphony‘ dorastá až do výšky 40 cm.

Rastlina dorastá aj s kvetmi na výšku 25 a viac centimetrov (aj do 40 cm). Dôležité pre úspešné pestovanie je, aby substrát nebol príliš ľahko vysychavý, ale na druhej strane by nemal byť ani trvale mokrý. V črepníku rastlinu treba počas vegetácie aspoň 2-3 krát prihnojiť, v záhradnom záhone jej stačia živiny obsiahnuté v pôde. Pri delení trsov je dobré prihodiť do novej jamky za hrsť rohoviny, skvelého hnojiva s dlhotrvajúcim účinkom – výživa sa z rohoviny uvoľňuje veľmi pomaly pri jej rozklade. Rastlina opticky vynikne ak má v záhrade v pozadí stálezelené drobné kríky, alebo vankúšovito rastúce druhy vytrvalých skalničiek.

Odporúčam! A myslím to vážne – takže žiadne odvrávanie.

Translate »