Hippeastrum ‚La Paz‘

Už je to zo sedem-osem rokov, čo som v Anglicku na jednej burze výpestkov drobných záhradníkov kúpil tri cibule rastliny, ktorá mala na štítku napísané Amaryllis sp. La Paz. Zvádzalo ma to k myšlienke, že ide o nejaký nový, ešte nepopísaný druh niekde z Bolívie. Až doma, po začatí hľadania v literatúre sa ukázalo, že nie je to ani Amaryllis, a asi to nebude ani nový druh… To sa mi však potvrdilo až o rok neskôr, keď pomerne neveľké cibule prvýkrát vykvitli. Pre jednu z nich to bola súčasne aj jej labutia pieseň – po odkvitnutí už ani nevytvorila listy a v črepníku zostala len prázdna jamka s pár hnedými suchými šupinami. A podarilo sa mi zistiť, že je to kultivar druhu známeho ako Hippeastrum cybister (alebo tiež ako Amaryllis cybister).

Zaujímavé kvety Hippeastrum cv. La Paz, čo platí aj pre všetky ostatné snímky v príspevku.

Zaujímavé kvety Hippeastrum cv. La Paz, čo platí aj pre všetky ostatné snímky v príspevku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZvyšné dve cibule mi odvtedy kvitnú každoročne, vždy buď koncom apríla alebo začiatkom mája, podľa toho, ako ich stihnem vyložiť z chladnej, tmavej a suchej pivnice na jarné letnenie. Zväčša už majú zo, stredu cibúľ vytlačené temne hnedočerveno sfarbené puky, ktoré aj bez zálievky rýchlo prirastajú a zväčša do dvoch týždňov sa premenia na kvety. Jeden z internetových autorov označil kvety za tanečnice tanga s rozviatymi suknicami, plné korálovej farebnosti. A ani jemu, rovnako ako mne, neprekáža, že je to „len“ kultivar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKvety, tak ako to poznáme u amarylisov, nemajú dlhú trvácnosť, tak do týždňa, len výnimočne dlhšie, ak je chladnejšie počasie, alebo rastliny umiestnime niekam mimo priameho slnka, najlepšie do tieňa nejakého kríka či menšieho stromu. Každoročne, napriek doterajším neúspechom sa ich pokúšam opeliť, ale neúspešne – napriek tomu, že ich obieham štetcom so sobolej srsti, čo je teda dosť silná motivácia aj pre takéto krásky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANapriek prejdeným rokom ani jedna z dvoch cibúľ nevytvorila nejakú dcérsku cibuľku – len pomaly zväčšujú svoj objem i obvod a za ten čas si vypýtali už druhé presadenie do väčšieho črepníka. Hovejú si tam v substráte s dostatočným podielom hrubého piesku (zrnitosť 2-4 mm), záhradnej zeminy a rašelinového substrátu určeného na ďalšie pestovanie črepníkových rastlín. Do substrátovej zmesi primiešavam 6-mesačné hnojivo osmocote a pridávam aj trochu rohoviny. Tá sa síce rozkladá na živiny pomaly, ale už koncom vegetácie viditeľne pomáha cibuliam načerpať dostatok živín tak, aby bez problémov, nasucho prežili našu dlhú zimu.

Už teraz čakám, kedy mi podobne do krásy rozkvitne podobná cibuľovina, tentokrát z Mexika (a aj Guatemaly…) – Sprekelia formosissima, špičky jej budúcich kvetov sú teraz hlboko skryté vo zvyškoch uschnutých listov z vlaňajška, ale už sú tam.

Translate »