Kaktusárska jar KK Nobilis Bratislava (15.-17. 6. 2018)

Už druhý krát za sebou sa bude najbližšia Kaktusárska jar Klubu kaktusárov Nobilis v Bratislave konať v úzkej spolupráci so Zoologickou záhradou Bratislava. Niekomu sa mohlo zdať, že predchádzajúce spojenie s Botanickou záhradou UK malo viac logiky, ale už vlaňajšia skúsenosť ukázala, že zmena bola dobrým rozhodnutím.

Prečo? Podľa najnovších zistení svetových ochranárskych organizácií sa ukazuje, že žiadny štát, ani tie s najprísnejšími zákonmi na ochranu rastlín a živočíchov (či celých biotopov) svoje „slovo“ nedodržiava a napr. na Slovensku sa ukázalo, že vyše 35 percent všetkých chránených území vykazuje, jemne až diplomaticky povedané, výrazné známky ľudských aktivít… A to sme my na to ešte dobre! Štáty s doslova drakonickými zákonmi dopadli najhoršie – taký Madagaskar, Mexiko či Brazília – príroda sa tam pod falošnou zámienkou nasýtenia obyvateľstva doslova likviduje. Všetko to, čo nepatrí len dnešnej generácií, ale malo by opatriť aj tým budúcim, mizne priamo pred očami. Nenávratne. Nebudú savany, lesy, pralesy – to všetko sa masívne premieňa na poľnohospodársku pôdu, po roku či dvoch sa záujem o jej takéto využitie presúva inam a zostanú „badlands“ – zničené končiny, kde už nebudú žiť ani vyhnané živočíchy, ani zlikvidované rastliny, ktoré chránili pôdu pred jej splavením do morí.

Dnešné profesionálne zoologické záhrady sú preto miestami neraz posledného útočiska pre v ich prirodzenej domovine likvidované zvieratá a zbierky kaktusov a iných sukulentov amatérskych pestovateľov – áno aj naše zbierky – sú možno posledným miestom výskytu rastlín, ktoré z prírody už vymizli, a môžu byť miestom, z ktorého sa do tej prírody raz vrátia.

Kým sa tak stane, príďte sa na chované zvieratá v ZOO či kaktusy pekne zasadené v črepníkoch pozrieť do bratislavskej ZOO, kde sa uskutoční naša najbližšia Kaktusárska jar spojená s výstavou najkrajších výpestkov, burzou rastlín a odbornej literatúry, a, samozrejme, s tradičnou poradenskou službou.

Uvidíte stovky vyspelých kaktusov či iných sukulentov, kvitnúcich, ale aj takých, ktoré sú okrasné tvarom tela, jeho farebnosťou, tŕňmi rozličnej veľkosti, kaudexami či listami, sú zaujímavé tým, že pochádzajú z horúcich trópov, z púští a polopúští, alebo dokonca dokážu žiť od hladiny mora po výšky okolo 5000 m n. m, žijúcich od juhu amerického kontinentu po južné hranice Kanady, sú teplomilné ale aj mrazuvzdorné…

Každý z našich členov preferuje z tejto ponuky niečo iné a práve preto sa všetci návštevníci majú na čo tešiť. Rovnako ako my sa budeme tešiť každému návštevníkovi – tí sa dokonca priamo na mieste môžu stať členmi nášho Klubu kaktusárov Nobilis, ktorý r. 2019 oslávi 60 rokov svojej úspešnej existencie.

Všetci ste srdečne vítaní,

Predseda KK Nobilis Albert Škrovan

 

Viac info na:

anka.sro@stonline.sk

mobil: 0905 935490

Translate »