Paeonia lactiflora cv. Madelon

Ako tak pozerám ľuďom cez ploty do ich záhrad, mám pocit, že pivonky dnes pestuje azda každý. Predovšetkým tie bylinné, ktoré kraľovali aj našej záhrade celé roky (ale v rámci nich neskutočne krátko, tak týždeň-dva, a bolo po kráse…). Vždy som chcel mať aj nejakú peknú drevitú pivonku, na kultivare nezáležalo, a stalo sa! Už tri roky mi v záhrade mohutnie krík, ktorý o rok menej aj kvitne – vlani pár kvetmi, a tohto roku naraz vyše tromi desiatkami.

Kvety druhý deň po otvorení  majú najsýtejšiu farbu.

Kvety druhý deň po otvorení majú najsýtejšiu farbu.

Krík som získal výmenou za niekoľko kaktusov s tým, že má ísť o starý kultivar, podobný tomu, ktorý rastie v bratislavskej botanickej záhrade a púta tam zaslúženú pozornosť. Keďže mám rád správne určené rastliny, rozbehol som po zasadení pátranie, ktoré sa zavŕšilo na jar tohto roku určením, myslím si, s k o r o správneho mena kultivaru – Paeonia lactiflora cv. Madelon. Má ísť o drevitú pivonku s nie práve veľkými ružovými kvetmi (a s temnejšie ružovým stredom kvetu), jemne voňavú, s výškou kríka do 90 cm, vyšľachtenú r. 1922. Napísal som skoro správne meno, a to preto, lebo v rámci hybridov druhu Paeonia lactiflora jestvuje ružových niekoľko desiatok, líšia sa však odtieňmi tejto farby, tvarom listov, habitom kríka ako takého, časom kvitnutia a dĺžky trvania kvitnutia od rozvinutia kvetu po jeho opadanie. Budem, samozrejme, hľadať ďalej a keď sa mi podarí rozpliesť históriu toho, odkiaľ mal rastlinu pôvodný majiteľ, k tomu naozaj správnemu menu sa dopracujem.

Takto vydržia niekoľko dní.

Takto vydržia niekoľko dní.

V záhrade som svojej rastline vybral, dnes to viem, nie najlepšie miesto. Nielen preto, že aj pivonka sa bude časom primerane zväčšovať, ale aj preto, lebo neďaleko nej mohutnie jedlý gaštan, ktorý o pár rokov bude vytvárať neželaný tieň. Preto, ak získate aj vy drevitú pivonku, v prvom rade jej nájdite miesto, kde už bude natrvalo – rastlina nemá rada presádzanie a spamätáva sa z neho, pri väčšom poškodení koreňov, veľmi dlho. Aby netrpela hubovými ochoreniami výhonkov aj listov, vyžaduje miesto s dobrým prúdením vzduchu, dostatkom slnka a vlahu jej doprajme priamo ku koreňom, nie na listy. Do jamy pod korene som nasypal pár hrstí rohoviny, prekryl som ju vlastným dobre vyzretým kompostom, dno naplnil vedrom vody a keď vsiakla, zasadil som samotnú pivonku. Pritlačil dobre zem, ešte raz zalial a navrch som nasypal za dve lopaty jemnejšieho záhradného substrátu. Na ďalšiu jar sa neprebralo pár konárikov, ale tie dva-tri mi stačili na sformovanie základu pre budúci vzhľad kríka – rozložitej pologule, na ktorej najlepšie vyniknú plne rozvinuté kvety. Polievam pravidelne počas celého leta, vždy vtedy, keď zbadám mierne ovisnutie listov. Na jeseň a na jar je vody zvyčajne dosť, v zime ničím nezakrývam – kultivar je dostatočne odolný voči vymŕzaniu, občas nájdem pár suchých konárikov, ale rastlina si takto podľa všetkého vyberá optimálny tvar, takže už jej do toho „nekafrem“. Kvety vydržia, podľa počasia – asi 10-14 dní, v chladnejšom počasí je to ten vyšší údaj, pri vysokých teplotách sa kvitnutie skracuje na 7-8 dní. Všetky kvety však nerozkvitnú naraz, otvárajú sa postupne a tak tá krása niekedy trvá aj 2-3 týždne (len tie odkvitnuté kvety musíme včas odstrániť, aby zvyšok rastliny nešpatili).

Ešte jeden pohľad do vnútra kvetov.

Ešte jeden pohľad do vnútra kvetov.

Každý si musí nájsť svoju pestovateľskú metódu, ktorá mu bude vyhovovať v jeho daných podmienkach – tie nie sú azda ani dve rovnaké… Na úvod, pre tých, čo chcú vedieť viac, ponúkam zopár tipov na literatúru, ktorá sa pri troche snahy dá zohnať a pomôže prekonať začiatočné obavy z náročnosti pestovania. Tu sú:

Sekerka, P. (2004): Pivoňky. Grada – Česká zahrada (česky) – pre začiatočníkov.

Tornieporth, G. (2005): Pivoňky. Rebo Productions – Zahrada plus (česky) – pre začiatočníkov.

Halda, J. J., Waddick, J. W. (2004): The Genus Paeonia. Timber Press (anglicky) – monografia rodu – prírodné druhy, pre pestovateľov i „vedátorov“ so skvelými botanickými kresbami Jarmily Haldovej.

Page, M. (1997): The Gardeners Guide to Growing Peonies. David et Charles + Timber Press (anglicky) – vyčerpávajúci prehľad mnohých kultivarov a aj prírodných druhov.

Uspenskaja, M. (2007): Drevovidnye piony: vybor, posadka, uchod. Fiton (rusky) – pre začiatočníkov, s množstvom užitočných – praktických rád.

McLewin, W. (2006/2007): Gansu Mudan. Garden Heaven (anglicky) – pre tých najnáročnejších, hľadajúcich absolútnu exkluzivitu medzi pivonkami skupiny Gansu.

Pre tých je určená aj kniha venovaná výhradne tejto skupine pivoniek:

McLewin, W., Chen, D.: Peony rockii and Gansu Mudan. Wellesley – Cambridge Press.

Takto vyzerá celý krík Paeonia lactiflora cv. Madelon v plnom kvete.

Takto vyzerá celý krík Paeonia lactiflora cv. Madelon v plnom kvete.

A na záver tá najsmutnejšia správa – ani netuším, kde by sa u nás dali zohnať kvalitné a presne, teda správne pomenované drevité pivonky. Lebo to, čo je u našich predajcov napísané „pivonka drevitá červená“ nepovažujem za meno… Na kvalitu si ešte budeme musieť počkať – priekupníkov musia jednoducho nahradiť pestovatelia. Howgh, či ako.

Translate »