Plumeria bez mena

Je strašné, čo človek vidí za oknami vyhriateho bytu… Pľušť a opäť len pľušť. Ešteže mám archív svojich fotografií z desiatok ciest do Mexika, USA, Chile či Peru. Tam mi v rámci duševného relaxu padol zrak na niekoľko rozkvitnutých rastlín rodu Plumeria.

Nič to, že nepoznám ich meno, pohľad na kvety mi jednoducho stačí, aby som sa preniesol do tepla Mexika, odkiaľ snímky pochádzajú. Inak, teda v inom prípade, by som im veru priestor nevenoval – presné meno je dosť dôležité! Keďže však obe rastliny boli z kultúrneho prostredia (jedna rástla na cintoríne a druhá v rámci areálu mayskej pyramídy), to znamená, že ich tam niekto priniesol a zasadil, nešlo o prirodzený výskyt mexického druhu Plumeria rubra var. acuminata. Možno jedna z týchto rastlín, a možno aj obe, patria práve k tomu druhu, ale bez poznania ich pôvodnej lokality je priradenie mena ťažkým orieškom.

Jednu plumeriu pestujem už od r. 1989, viem aj presný dátum výsevu – 9. mája. Semená som kúpil pre poznámku – sp. ružový kvet, pôvod mal byť z Brazílie. Dodnes rastlina, opakovane vyššia než 2 m (už som ju pre výšku párkrát zrezal, aby sa zmestila do bytu) neukázala ani puk a ani kvet. Za tie roky sa však pekne rozkonárila a tak si robím nádej, že jedného dňa, keď dostane rozum, naraz rozkvitne z mnohých vrcholov.

V Mexiku sa dá stretnúť s plumeriami v mnohých tamojších federálnych štátoch priamo v prírode, ale oveľa častejšie v záhradách, parkoch a už spomínaných cintorínoch. Tam ich na deň pamiatky zosnulých vyzdobia ako vianočný stromček, hodujú pod nimi a podgurážení mariachis si na ne kladú prepotené klobúky, pardon – sombrerá.

To mojej plumerii nehrozí – jediné čo ju čaká, dúfam že už čoskoro, ešte pred mojim odchodom do Mexika, vyloženie na južnú terasu, odkiaľ mám aj dobrý výhľad na skleník s mojimi kaktusmi a inými sukulentami. Už aby to bolo…

Translate »