Portulaca grandiflora Hook. – portulaka veľkokvetá (kvitnúci nezmar)

Niekedy treba mať šťastie, alebo aspoň trochu predvídavosti. Tohtoročné pekelne teplé leto svedčalo máloktorým letničkám – skočky likvidovali kapucínky ako na bežiacom páse, teplo im v tom pomáhalo zo všetkých síl. Kto však tak ako ja, vysial aj iné pekne kvitnúce rastlinky, nemusel mať hlavu v smútku – portulaky v suchu a teple kvitli a kvitnú naďalej ako opreteky.

Pestré farby kvitnúcich portulák.

Pestré farby kvitnúcich portulák.

Portulaky pestoval azda každý čo i len trochu „dlhšiezáhradkár“ – alebo ich aspoň u niekoho videl. Sú to nevysoké rastlinky, zväčša tak 15-20 cm vysoké (ak sú v hustejšom výseve a môžu sa vzájomne podopierať) alebo dlhé, v podobe plazivej verzie, ktorá hustým kobercom pokrýva vyhradený priestor. Vysieva sa priamo na stanovište (koncom apríla, riedko na povrch substrátu – len jemne uhrabaného – a drobné semienko sa ničím nezakrýva, len sa skyprený substrát jemne pritlačí). Po 10-14 dňoch sa objavia klíčne lístky a o dva mesiace neskôr sa za slnečného počasia objavia prvé kvety (koncom júna – začiatkom júla), ktoré svojou žiarivou farbou a pestrosťou musia „osloviť“ každého. Rastlinky sa dajú aj predpestovať v črepníkoch – v takom s priemerom 8 cm ich môže byť aj 5-6 a po vyklíčení a vyrastení na takých 8-10 cm sa dajú opatrne vyklopiť a zasadiť na trvalé stanovište. Trvalé ako trvalé – je to letnička, ktorá kvitne do konca októbra, alebo kým rastlinky neskolí prvý mráz. Listy sú matné, dužnaté a preto im vďaka dostatku vody v pletivách natoľko neškodí sucho či občasné nepoliatie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOdporúča sa hustota rastlín okolo 10 cm, aby sa mali kde rozrastať, ja ich mám v spone skoro 3×3 cm, preto vďaka opore jedna v druhú rastú vzpriamene a po každom odkvitnutí sa v mieste bývalého kvet rastlinka rozvetví a takisto vytvorí aj ďalšie puky. Jedna rastlinka vyprodukuje za sezónu aj niekoľko desiatok kvetov. Keď odkvitne, vznikne plod, ktorý sa po dozretí skoro vodorovne rozdelí na dve polovice obsahujúce voľne ležiace lesklé, skoro čierne semienka, ktoré voľne vypadávajú do pôdy a neraz sa o rok na záhone objaví doslova trávnik z portulák.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERANaši českí susedia ju poznajú pod menom šrucha velkokvětá a ľudové maďarské meno je puskapor, čo by mal byť pušný prach – semienka portulaky totiž vyzerajú presne tak. Naozaj, nestrieľam si z vás…

Translate »