Vianočný kaktus – blíži sa čas kvitnutia

Kedysi sme všetky kaktusy, ktoré nám zhodou okolností vykvitli na Vianoce, nazývali vianočnými kaktusmi. Hovorievalo sa, že má ísť o druh Zygocactus truncatus. A naozaj, skoro vo všetkej staršej literatúre sa spomína práve toto meno a hneď druhou vetou sa hovorí aj o tom, že najčastejšie sa pestuje ako previsnutý stromček, ktorý vznikol navrúbľovaním (alebo lepšie vovrúbľovaním) článku do rozštepu vyššej rastliny z rodu Peireskiopsis. V medzivojnových záhradkárskych časopisoch sa to len tak hemžilo fotografiami takýchto rastlín, obsypaných desiatkami kvetov, neraz aj s portrétom šťastného pestovateľa.

Neskôr, keď sa viac otvoril trh, sa objavili aj rastliny, ktoré kvitli aj okolo Veľkej noci, teda nie v zime, ale na jar. Začali sa množiť otázky, čo sú to vlastne tie vianočné kaktusy kvitnúce v inom ročnom období? Chybou asi bolo však to, že podobné otázky sa nezjavili už pri tzv. zygokaktuse.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aj medzi nimi sa objavovali absolútne nepodobné rastliny – jedny z tenkými, jemne vykrajovanými článkami sviežo zelenej farby, skoro bez tŕnikov, druhé robustné, hrubé, oveľa väčšie, tmavo zelenej farby a ozdobené hustými až štetinatými tŕňami. Aj paleta kvetov bola bohatá, hoci najviac prevládala červeno fialová, len zriedka biela alebo všelijako panašovaná.

To či máme jednu alebo druhú rastlinu, nie je veľmi podstatné – ich kvety nám prinášajú radosť. Problémom je, že kým nevieme, kedy kvitnú, ani netušíme, ako sa o ne starať. Tie „vianočné“ majú trochu iný životný rytmus, než tie „veľkonočné“. Takže, kým to nevieme, radšej miernejšia zálievka a v oboch prípadoch platí, zbytočne rastlinou neotáčať okolo osi a nedovoliť, aby jej preschol koreňový bal. Ak sa tak stane, častokrát stratí väčšinu nových článkov a nemusíme sa tak dočkať kvetov. Je to jeden z mála kaktusov, ktorému trvalá mierna vlhkosť na koreňoch robí doslova dobre. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výsledkom takejto opatery bývajú kvety, ktoré zaujmú aj nekaktusárov, alebo lepšie, práve nekaktusárov. Len v máloktorej zbierke „pravoverného“ kaktusára som totiž videl pekný exemplár vianočného či veľkonočného kaktusu, ktorému sa v kaktusovej zbierke naozaj nemôže dariť. Niekde v byte však môže byť ozdobou, ktorá aj vyše mesiaca dokáže ozvláštniť akýkoľvek byt.

Dnes, aspoň sa tak domnievam, väčšina ponúkaných rastlín sú multihybridy masívne množené zakoreňovaním odrezkov alebo z kultúr in vitro. Už nezaplavujú náš trh len z Holandska, ale aj z Poľska, a to za cenu, za akú v zime nekúpime ani jednu-jedinú ružu. Väčšina z nich síce skončí po kvitnutí v odpade, ale ak prežijú aspoň do jari a objavia sa na nich nové články, môžu sa stať aj pre náhodného majiteľa výzvou pre ďalšiu sezónu. Aj moja rastlina na snímke mala mať osud odpadu – po odkvitnutí ju sused v Anglicku chcel vyhodiť, ale pri tomto barbarskom čine narazil na mňa… O pol roka si išiel oči vyočiť, keď som mu povedal, že tá rastlina plná kvetov v mojom okne je odsúdenec, ktorý padal z jeho rúk do kontajnera na budúci kompost (môj sused totiž separoval dôkladne všetko). Nakoniec, po návrate na Slovensko však skončila v komposte – držal som sa hesla: Šetrite vodou – pestujte kaktusy. V prípade toho vianočného, ako už viete, to neplatí…

V súvislosti s tým, čo považujeme za vianočné kaktusy sa spomína ešte jedno meno – rod Schlumbergera. Mám pocit, že práve tieto rastliny sú tie, ktoré nám kvitnú skôr okolo Veľkej noci, a s vianočným kvitnutím nemajú nič spoločné.

Translate »