Viola litoralis Phil. – aj v Chile rastú fialky

Aj keď sa asi nechystáte voňať fialky odspodu, táto by vás mohla zaujať. Teda len v tom prípade, ak by ste mali možnosť vidieť ju niekde v zbierke alebo dokonca získať ju na pestovanie. Obe možnosti sú však málo pravdepodobné, takže radšej čítajte a dozviete sa, ako aj mne chvíľu trvalo, kým som zistil, čo som vlastne videl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Moja prvá cesta do Chile r. 2010 bola smerovaná všade tam, kde rastú tamojšie kaktusy, ale aj tam, kde sa oplatí zdvihnúť oči od kaktusov a pozrieť sa aj na okolitú prírodu. Nádherné hory, sopky, vysokohorské salary (pravidelne vysychajúce plytké slané jazerá) plné migrujúcich vtákov, členité morské pobrežie či efemérny rastlinný život v púšti Atacama.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Deň po prílete mi došiel e-mail z Ruska od spolucestujúceho z výpravy, Jevgenija, ktorému to tiež nešlo do hlavy a už cestou z letiska naháňal známych botanikov, čo by to mohlo byť. Už večer, po zaslaní snímky, vedel odpoveď – je to Viola litoralis (meno litoralis sedí – pobrežný, pobrežná – aj my sme naše rastliny našli len kúsok od brehu mora).

Ako vidíte na snímkach, kvety sú naozaj pekné, fialkovité, až na to, že sú naozaj drobné rastliny majú priemer okolo 5-6 cm, kvety len 4-6 mm v priemere. Čo ma najviac mrzí, až pri skúmaní záberov som si všimol, že na rastlinách boli aj plody… Semienka by so boli zišli, určite aspoň ako pokus o kultiváciu v našich podmienkach. Možno inokedy.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nie je to však ani v Chile veľmi rozšírená rastlina, prešli sme skoro 6000 km a našli sme ju len na jednom mieste, pre jej kontrastné sfarbenie je aj v piesku neprehliadnuteľná.

Translate »