Washingtonia filifera (Lindl. ex André) H. A. Wendl.

Za jedným z mála miest prirodzeného výskytu tejto palmy (palmovka papraďovitá, čeľaď Arecaceae), pomenovanej po niekdajšom americkom prezidentovi G. Washingtonovi, sa treba vybrať do Kalifornie (teda možností je viac – rastie ešte v juhozápadnej Arizone a v severnom Mexiku), do tamojšieho najväčšieho národného parku – do Anza-Borrego Desert State Park.

Najväčšia skupina Washingtonia filifera, akú sme v Anza Borego NP našli.

Najväčšia skupina Washingtonia filifera, akú sme v Anza Borego NP našli.

Od kempu na lokalitu sú to len asi 2 míle, ale teplota vzduchu o piatej popoludní dosahuje 40 °C a nohám sa nechce… O chvíľu ani pľúcam. Koniec vyčerpávajúcej cesty prišiel s blížiacim sa západom slnka. Skupinka týchto paliem, mnohé s kmeňom vysokým 15 m (výnimočne až 30 m) a priemerom do 1 m, sa pred nami týčila ako hradný múr a v tesnom údolí za svojim chrbtom zadržiavala naplavené balvany (aj 5-6 m v priemere…) prinášané občasnými nárazovými búrkami. Pomáhali sme im očami, aby ten tlak osudu vydržali. Tak ako práve táto palma kedysi pomáhala cestovateľom – pretože v púštnych či kamenistých terénoch vždy indikovala výskyt podzemnej vody alebo miesto jej vyvierania.

Vo veďľajších údoliach rastú dospelé rastliny i pár ročné semenáčiky.

Vo vedľajších údoliach rastú dospelé rastliny i pár ročné semenáčiky.

Vrchol Washingtonia filifera asi 15 m nad zemou.

Vrchol Washingtonia filifera asi 15 m nad zemou.

Domáci ju poznajú pod familiárnymi menami kalifornská washingtonia, severná washingtonia a ešte familárnejšie ako púštny palmový ventilátor či bavlnená palma. Keďže si veľmi nepotrpia na latinské pomenovania, aj pre druhý a posledný druh rodu – Washingtonia robusta Wendl, z mexického územia (južná Sonora a Baja California), majú svoje domácke mená ako južná či mexická washingtonia. Táto je však bežne vysoká až 25 m a vďaka podstatne väčšiemu rozšíreniu aj menej ohrozená zánikom.

Mladá rastlina rastie prvé roky v tieni.

Mladá rastlina rastie prvé roky v tieni.

Skvelá štruktúra listu, aj na oohľad.

Skvelá štruktúra listu, aj na pohľad.

Pre tieto vlákna ju volajú cotton palm.

Pre tieto vlákna ju volajú cotton palm.

Listy palmy sú dlhé do 2 m, kvetenstvo do 5 m, kvety sú biele, občas žlté. Semená majú rozmer 6×4 mm, sú vajcovité, hnedo-čierne. Sú základom rozmnožovania – semenáčiky už v mladosti rýchlo rastú a pestovateľ tak v krátkom čase získa skvelé rastliny, ktoré navyše dobre znášajú presádzanie. Zaujímavosťou je, že „sukne“ zo suchých listov na kmeni sa považujú za fire hazard (teda za potenciálne nebezpečenstvo požiaru) a pestovatelia v zastavaných oblastiach ich radšej odstraňujú. Znesie teploty od -12 °C do cca 53 °C. Dožíva sa aj vyše 250 rokov. Rastlina je hermafrodit – čo je vlastne jednodomá vyššia rastlina, ktorá má súčasne samčie aj samičie kvety. To je však príznačné pre väčšinu rastlín v prírode.

Translate »