Začíname… s potravinami! Kde skončíme? Uvidíme.

Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, čo nakupujete v obchodoch, čo vlastne jete? Skúmali ste, aspoň platonicky, aký pôvod má vaša potrava? Ak nie, mali by ste… O tom, aký bude vlastne váš budúci život a život vašich detí, sa obrazne, rozhoduje v kuchyniach po celom svete. Len si to dnes nikto nepripúšťa, alebo sa jeho myslenie neuberalo týmto smerom.

Tretina rozpočtu azda každej domácnosti vyspelých krajín sveta skončí v podobe potravín, vrátane nápojov. To nebude asi malé číslo a asi aj preto sa zostruje súperenie o to, kto bude producentom našich budúcich potravín. Boj prebieha na mnohých frontoch – od vzájomného pohlcovania sa potravinárskych spoločností navzájom, cez tzv. globalizačné tendencie (o tomto type zločinu si niekedy napíšeme viac), pokračujúc prienikom geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a produktov z nich do odvetvia potravinárskeho priemyslu a dnes končiac masívnym skupovaním producentov zeleninových (a aj iných) semien s cieľom vlastniť práva na ich produkciu, šírenie a ďalšie využívanie. Zdá sa vám to odtrhnuté od reality, zdá sa vám to ako niečo nemožné? Tak ste na omyle – už je to realita.

Svet je riadený ovplyvňovanými amatérmi, lepšie povedané bielymi koňmi, ktorí keď splnia svoju úlohu, nechajú sa voľbou nahradiť nasledovníkmi s novými úlohami. A tak to ide, predovšetkým v posledných desaťročiach, stále pekne dokola. Toto šialené, akoby ničím a nikým nekontrolované konanie však má svoje pozadie, o ktorom sa málo píše a o ktoré sa ľudia bežne ani nezaujímajú, lebo to berú ako hru mocných, proti ktorej niet pomoci. V pozadí sú extrémne bohaté a preto rovnako extrémne nebezpečné spoločnosti, ktoré sa síce navonok tvária ako spoločnosti chemické či farmaceutické, ktoré akoby nič nemali spoločné s produkciou potravín (poľnohospodárskej produkcie), ale v konečnom dôsledku im ide o to, čo skutočne skončí na stoloch vo vašich kuchyniach. Tieto spoločnosti majú častokrát väčšie ročné rozpočty než mnohé stredne vyspelé štáty v Európskej únii – to len tak pre ujasnenie východiska, voči čomu sa musia ľudia postaviť. Áno, postaviť – lebo parafrázujúc Karla Kryla – zaujať postoj je nič, treba pevne stáť!

V čase terajšej zdanlivej beznádeje, keď zisky týchto spoločností majú absolútnu prednosť pred zdravím ľudí a tým aj pred hrozbou neexistencie štátov ako ich poznáme dnes, sa začína formovať, predovšetkým v USA a v Európe vo Veľkej Británii hnutie odporu, ktoré sa síce skrýva za ťažko vysvetliteľné slovo permakultúra, ale naberá na význame a časom sa môže zmeniť na vitálny zdroj obrody. Vznikajú združenia odmietajúce čokoľvek vzídené z GMO, chrániace odrody zelenín pre skupovaním a „balením pod ochranné známky“, propagujúce tradičné spôsoby pestovania, aby sa raz na naše stoly znova dostali potraviny spĺňajúce ten najvyšších cieľ – aby boli znovu prírodné… A od zdravých (prírodných) potravín je už len krok k tomu, aby ani teraz a ani v budúcnosti nikto nemohol bez nás rozhodovať o našej potravinovej bezpečnosti či dostupnosti potravín.

Pri každom nákupe potravín si všímam predovšetkým jeden-jediný údaj – obsahuje alebo neobsahuje v akomkoľvek množstve GMO? Ak áno, nekupujem. Robte tak aj vy! A ešte niečo – pýtajte sa v predajniach (teda nie pokladníčky či pokladníkov), ale cez e-majly priamo „verchušku“ či ich tlačové oddelenia, aby vám podali vysvetlenie, ako to s takýmito výrobkami na pultoch u nich vlastne je. A aj za vás sa budeme pýtať všetkých kompetentných aj my. Hoci z jednoduchého dôvodu, ktorý mi nejde z mysle, ako sa mi tam zrazu vynoril: „Čo by sa stalo, keby sa na Zem dostal organizmus z Marsu (teda nie priamo z Marsu – lepšie povedané mimozemský organizmus…), taký, s akým sa ľudstvo počas svojho celého vývoja nemalo možnosť stretnúť?“. Asi by to nedopadlo dobre, reakcia by mohla byť búrlivá alebo pre ľudstvo fatálna, alebo oboje. A to je presne prípad GMO. Pýtajte sa preto na to čo jete, kým nie je neskoro.

Translate »